10 nejlepších outdoorových kamer

Člověk je stvoření sdílné, a proto už od pradávna prahne po sdílení svých zážitků, historek a dobrodružství. Jazyk je sice krásná věc, ale co když nastane okamžik, kdy ani naše řeč nestačí na to, abychom dokonale vystihli a popsali krásu okamžiku, dokonalý obraz nebo neskutečný adrenalin. Jak tedy lépe vystihnout a sdílet s ostatními naše úžasné zážitky, než s pomocí té nejlepší outdoorové kamery?!

Digitální outdoorová kamera je skvělý prostředek, jak se nejlépe podělit s ostatními o své zážitky! Nezáleží, zda jste profesionální sportovec, adrenalinový nadšenec, cestovatel, příležitostný turista nebo prostě člověk, který si sem tam rád zaznamená výjimečný okamžik, v tomto malém zázraku v podobě akční kamery si určitě každý najde to své!

Díky plastového vodotěsného pouzdra, které je součástí většiny balení, můžete kameru bez přemýšlení využívat v téměř jakýchkoliv podmínkách. Nemusíte se tedy bát deště, sněhu, vody, bahna či prachu a dokonce ani menších pádů. Navíc si k těmto skvělým kamerám můžete jednoduše doobjednat i spoustu jiných užitečných doplňků jako jsou například držák na helmu nebo ruku, hrudní popruh, stabilizátor obrazu, teleskopickou tyč na populární selfiečka, různé filtry, plováček anebo také přísavku na přední sklo vašeho auta. S těmito kamerami se rozhodně nemusíte bát točit Vaše výpravy do deštných pralesů, potápěčská dobrodružství, pochody v pouštích, pády na lyžích, adrenalinová dobrodružství, jeskynní výpravy ani obyčejné či neobyčejné cesty autem apod. Kupte svému psovi speciální popruh a i on se může stát skvělým kameramanem, zaznamenejte svět očima Vašeho mazlíčka!

Obrovskou výhodou těchto outdoorových  kamer oproti kamerám běžným je bezesporu velikost, váha a zmíněné uzpůsobení pro využití v téměř jakýchkoliv podmínkách, přičemž žádná z vlastností neubírá na kvalitě obrazu pořízených videí či snímků. Obyčejně se rozměr akčních kamer pohubuje okolo 59 x 41 x 41mm  a váha mezi 60-100 gramy (starší modely například mohou mít i o malinko více) takže o jejich skladnosti opravdu nemůže být pochyb, kamera se Vám vleze do kterékoliv kapsy a dokonce i do mini plesové kabelky Vaší přítelkyně. Můžete v klidu cestovat, sportovat a zároveň být neustále ve střehu a připraveni točit.

Dále můžeme obecně říci, že je naprostá většina těchto kamer vybavena slotem na SD karty, USB vstupem, mnohdy i HDMI výstupem, bluetooth, WiFi připojením a mikrofonem. Za zmínku v neposlední řadě stojí dnes již naprosto obvyklá schopnost pořizování full HD videí.

Jak postupovat při výběru kamery?

Nejdůležitější je si uvědomit, k jakému účelu si kameru pořizujeme. Profesionální či adrenalinový sportovec bude mít zajisté jiné nároky než příležitostný cestovatel a úplně jiné než člověk, který si ji pořizuje na zaznamenávání rodinné dovolené a cvakání selfie snímků.

V prvé řadě se určitě podívejte na velikost a váhu, aby nedošlo k omylu a měli jste opravdu malého pomocníka. Pro sportovce bude mottem – čím menší a lehčí, tím lépe přichytitelný a jednodušeji nositelný.

Rozlišení videí snad nemusíme ani zmiňovat. Určitě volme co nejvyšší anebo podle účelu. Doporučuji si ovšem předem omrknout videa třeba na youtube, podle nich se můžeme s klidem rozhodnout, co je pro nás dostačující a jaký to obraz vlastně vyžadujeme. Za zmínku určitě stojí i kvalita pořízených snímků.

Určitě bychom neměli opomenout funkce těchto akčních kamer. Kromě pořizování videí a obyčejných snímků můžete pořizovat i shluky snímků v určitých rozdílných počtech, časosběrné snímky s nastavitelným intervalem snímání podle povahy snímané aktivity (snímky, na základě nichž vytvoříme video, ale v průběhu akce takto šetříme baterii oproti klasickému nahrávání) anebo v modernějších přístrojích i časosběrná videa, které se parádně hodí pro točení třeba takzvaných roadtripů – kameru přicucnete na přední sklo auta, zapnete, 3 hodiny řídíte, ale po přehrání do PC máte 2 minutové video.

Náročnější uživatele by mohla také zajímat velikost „rybího oka“, jak dalece širokoúhlý záběr je možno pomocí kamery získat.

Nejlepší outdoorové kamery dle uživatelů

GoPro HERO5 Black Edition

GoPro HERO5 Black Edition

Nejlépe uživateli hodnocenou a vybavením asi nejlepší digitální sportovní kamerou na trhu pro rok 2017 bylo vyhodnoceno nové „dítě“ průkopnické společnosti sportovních kamer GoPro, a tím je GoPro HERO5 Black Edition. Kamera se pyšní celkovým rozlišením 12 Mpix a rozlišením videí 3840 x 2160 px. Je opatřena USB i HDMI výstupem, 2 palcovým LCD dotykovým displejem, na kterém si můžete pořízené videa rovnou přehrát popř. ostříhat a také elektrickým stabilizátorem, díky něhož je výsledné video krásně plynulé a ostré.

Mnohé uživatele jistě potěší podpora RAW snímků, takže snímky lze posléze upravovat na opravdu profesionální úrovni. Za zmínku zde určitě stojí i časosběrné noční snímky či videa, hlasové ovládání a mnohá další užitečná vybavení. Cena zde odpovídá kvalitě, ale nadšeného a věrného fanouška společnosti GoPro, který umí kvalitu ocenit, určitě nezastraší.

SJCAM SJ4000

SJCAM SJ4000

Jako druhá nejoblíbenější ourdoorová kamera na trhu se jeví SJCAM SJ4000. Tato kamera s parametry 59.27 x 41 x 29,28 mm a váhou pouhých 58g se může také pochlubit vestavěným LCD displejem, zde o velikosti 1,5 palce. Rozlišení zde máme 12 Mpix a rozlišení videí pak 1920 x 1080 px. Dobrou zprávou je, že i zde se nachází stabilizátor obrazu – tentokráte však digitální.

Pro uživatelé, kteří nejsou tak nároční, je tato kamera ideálním výběrem, neboť je cenově o mnoho dostupnější než GoPro a parametry či vybavením rozhodně není pozadu. Každého uživatele rozhodně potěší početné vybavení v podobě všech možných úchytů a popruhů, které jsou součástí balení. Jako mínus pak můžeme vidět absenci WiFi nebo časosběrných snímků či videí.

Xiaomi Yi Sports Camera

Xiaomi Yi Sports Camera

Kvalitní obraz, dobrá cena, zajímavé barevné provedení! Tato malá sportovní kamerka byla označena jako produkt roku 2015. Rok stará kamera, ale se svým rozlišením 16 Mpix a rozlišením videí 2304 x 1296 px můžeme říct, že dost dobrá. Navíc zde nalezneme i stabilizátor obrazu, USB a HDMI výstup a neobvyklý 10-ti násobný optický a 4 násobný digitální zoom. Přes připojení k aplikaci ve smartphonu můžeme využít mnoho dalších zajímavých funkcí.

GoPro HERO5 Session

GoPro HERO5 Session

Tenhle model můžeme nazvat zmenšenou verzí modelu GoPro Hero5 Black Edition. Kromě standartní výbavy zde nalezneme podobně jako u nového většího parťáka také kontrolu hlasem, stabilizátor videa, časosběrné snímky a videa a dokonce i noční časosběrná videa. Na rozdíl od velké verze zde ale nenalezneme dotykový displej, možnost pořizovat RAW snímky ani funkci záznamu polohy. Videa jsou v nepatrně menší kvalitě, která je ale i tak stále na takto malý přístroj úžasná.

SJCAM SJ4000 WiFi

SJCAM SJ4000 WiFi

Pátou v pořadí oblíbených kamer je SJ4000 WiFi. Obdoba kamery předchozí (SJ4000), vylepšena právě o WiFi. Některé uživatele, zejména pak ženy, může příjemně potěšit i fakt, že kamery značky SJCAM je možné zakoupit v různých barevných odstínech včetně růžové.

SJCAM SJ5000X Elite

SJCAM SJ5000X Elite

SJ5000X Elite je považován za nejlepší model sportovní kamery společnosti SJCAM. V tomto modelu už rozhodně nechybí WiFi ani HDMI výstup. Kamera má gyroskopickou optickou stabilizaci obrazu, 2 palcový LCD displej a možnost natáčení až ve 4K rozlišení.

GoPro HERO

GoPro HERO

Dle testu se u uživatelů stále těší velké oblibě i původní dílo společnosti GoPro. Pokud jste skromnější typ a kameru máte spíše na cestování a blbnutí s přáteli než na profesionální záběry bláznivých sportů, pak je to ta pravá kamera pro Vás. Cena je nyní opravdu nízká a vybavení víkendovým uživatelům bohatě stačí.

Rozlišení máme 5 Mpix a videa 1920 x 1080 px. Full HD je už zde v prvním modelu samozřejmostí. Nicméně tím, že je tento přístroj již pár let starší, je nutné si uvědomit pár věcí – je malinko těžší – 111 gramů, ještě zde není stabilizátor obrazu, vybavení není zdaleka tak veliké jako u nových modelů a dále, že nemá WiFi. A na co je před koupí ještě důležité upozornit – není zde možnost výměny baterie. Na druhou stranu zase baterie vydrží o mnoho déle.

Xiaomi Yi Action 2 4K

Xiaomi Yi Action 2 4K

Společnost Xiaomi se také vydala do boje o titul nejlepší akční kamera a svou „dvojku“ zajímavě vybavila. Vsadila kromě skvělých materiálů i na rozlišení, 12 Mpix je naprosto normální, ale přidejme k tomu 4K videa a to i časosběrná. Zní to docela dobře. Kameru je možno používat bez jakýchkoliv problémů v teplotách o rozmezí -20 / +85 °C. Dalším plusem může bezesporu být elektrický stabilizátor obrazu a výkonná baterie s kapacitou 1400mAp. Příznivci LCD displejů jistě ocení přítomnost takového s rozměrem 2.19 palce.

GoPro HERO4 Session

GoPro HERO4 Session

Starší verze ultra malinké kamery a předchůdce GoPra HERO5 Session. Její rozměry jsou k poměru kvality videí a snímků až neuvěřitelné. Kamera má pouhých 33x 33x 31,3 cm a váží 74 gramů. Nabízí nám rozlišení snímků 8 Mpix a videí 1440 x 1080 px, natáčení ve full HD. Nechybí slot na SD kartu, WiFi, Bluetooth. Co nám zde chybí, je HDMI vstup, což se ovšem nejeví jako velká závada a celkově nemáme co vytknout.

LAMAX ACTION X8 Electra

LAMAX ACTION X8 Electra

A na závěr desátá nejlepší akční kamera českého trhu nyní značky Lamax. Musíme uznat, že společnost Lamax Electronics se se svou sportovní kamerou opravdu vytáhla. Celkové rozlišení 12 Mpix a rozlišení videí 3840 x 2160 px nám umožní pořizovat skutečně nádherné záběry. Navíc je tato kamera vhodná jako autokamera, má parkovací režim, pokročilé možnosti časosběrných videí a například i detektor pohybu, můžeme ji nastavit tak, že se při pohybu zapne a při skončení pohybu vypne. Skvělé že! Dá se také použít jako Web kamera. Nechybí WiFi, malý LCD displej (1.5 palce), ani HDMI a USB výstupy. Jediná výtka snad může jít ke stabilizaci obrazu – stabilizátor chybí.